Založení živnosti – tipy pro zjednodušení

05.02.2022
0 Comments

Založení živnosti je krokem, kterým dáváte najevo, že věříte svému nápadu i sami sobě. Vždy mě zarazí, když v diskusních fórech o podnikání narazím na dotaz typu: “Chtěl bych podnikat, ale nevím v čem. Poradíte mi?“ Jsem přesvědčen, že autor takového dotazu sotva kdy úspěšně podnikat začne. Přece podnikám proto, že mám nápad, který chci realizovat, ať již jde třeba o výrobu anatomických polštářů nebo bytových doplňků – nikoli pro podnikání jako takové. Takový dotaz zavání tím, že dotyčný si představuje podnikání jako peníze bez práce a námahy. 

V čem podnikat vám neporadím. Snad jen obecně. Podnikejte v tom, co vás baví a v čem jste dobří. Zde se chci věnovat založení živnosti ve smyslu získání živnostenského oprávnění. 

Radami, jak postupovat při založení živnosti, se internet jen hemží. Jak jsem zjistil z vlastní zkušenosti, není radno se spoléhat na vše, co kdo napíše. Založení živnosti není komplikované a nevyžaduje ani složitou administrativu a nekonečné obíhání úřadů. Když jsem o živnostenské oprávnění před několika lety žádal já, udělal jsem pár chybiček, které mne stály zbytečný čas a nějakou tu korunu. Doufám, že vám moje zkušenosti pomohou vyřídit vše jednodušeji. 

Tip č.1 – Vyplnění Jednotného registračního formuláře nestačí.

Já sám jsem se na svou první návštěvu živnostenského úřadu vypravil s přesvědčením, že vyplním Jednotný registrační formulář (JRF) pro fyzické osoby, a mám úvodní administrativu vyřízenou. Omyl. Na dotaz úřednice (naštěstí příjemné a ochotné), zda si přeji provést registraci i na příslušný finanční úřad jsem odpověděl, že ano. V duchu jsem si pomyslel, že přece proto jsem jednotný registrační formulář vyplňoval. Po mé odpovědi mi pracovnice živnostenského úřadu podala jiný formulář s hlavičkou Ministerstva financí a řekla mi, ať ho tedy vypíšu, než zpracuje data z JRF. V tu chvíli jsem pochopil, že vyplnění JRF nestačí, a že jsem se málem hned zkraje podnikání dostal do problémů s finančním úřadem, uf. Jednotný registrační formulář totiž slouží k hlášení pro živnostenský úřad, zdravotní pojišťovnu a správu sociálního zabezpečení, nikoli pro registraci na FÚ. Jo a ještě jeden tip na eliminaci zbytečné administrativy – pokud se na živnostenský úřad dostavíte osobně, není potřeba JRF vyplňovat vůbec. Pracovnice ŽÚ si s vámi veškeré potřebné informace vyplní do systému sama. 

Tip č.2 – Neřešte výpis z Rejstříku trestů – je to ztracený čas i peníze. 

Živnostenský zákon ukládá žadateli o živnostenské oprávnění prokázat svou bezúhonnost, a to výpisem z Rejstříku trestů. Poctivě jsem tedy na nejbližší poště vystál u okýnka CzechPointu asi 40-ti minutovou frontu (žadatelů o tento dokument tam zkrátka bylo více) a chudší o 100 Kč za kolek jsem odcházel s dobrým pocitem, že mám doklad o své bezúhonnosti v ruce. Radost mi zkazila ona již zmíněná ochotná úřednice informací, že výpis z Rejstříku trestů není při založení živnosti potřeba dokládat, neboť mají možnost si ho sami vyžádat. 

Tip č.3 – Dobře si promyslete, jaké živnosti si necháte zapsat. 

Doporučuji myslet dopředu a klást si otázku: Jak mé podnikání bude vypadat za půl roku, za rok, za dva? Kam se může rozvíjet? Ušetří vám to čas a možná i peníze ve chvíli, kdy zjistíte, že potřebujete živnostenské oprávnění rozšířit o další živnosti. Pokud budete rozšiřovat o další živnost volnou, ztratíte jen čas za cestu na úřad. Pokud byste ale přidávali jinou živnost, zaplatíte za každou 500 Kč. 

Tip č.4 – Začněte

Pokud máte nápad a chuť podnikat, překonejte obavy a začněte. Plavání se také nenaučíte tím, že o něm budete přemýšlet. Samozřejmě nastudovat si předem techniku je užitečné, ale pak je potřeba zkusit to naostro. 

Doufám, že vám tento článek usnadní začátek.  

Protože stejně jako ve sportu platí, že dobrým startem zvyšujete svou naději na úspěch!

Podrobné informace k založení živnosti naleznete např. zde: http://www.businessinfo.cz/cs/clanky/zivnost-volna-fo-bydliste-uzemi-cr-4883.html

Martin Šujan

Martin Šujan

Mou obrovskou vášní jsou počítačové hry, které hraji odmala a občas je i recenzuji v některých online herních magazínech. Netrávím čas ale jen přilepený u monitoru. Dělám dobrovolného hasiče a aktivně sportuji, baví mě i stanování ve volné přírodě. Tenhle blog je pro mě příležitostí rozepsat se o věcech, které mě zajímají, a třeba i něco změnit.