Dětské postele se zábranou – bezpečí na prvním místě

01.06.2021
0 Comments

Vaše dítě vyrostlo z dětské postýlky a vy tápáte, jak vybrat novou postel do pokojíčku? Dětská postel by měla splňovat několik důležitých kritérií. Bezesporu nejdůležitějším z nich je bezpečnost. Vždyť vědomí, že se dítě uložené do postele může v noci převalovat ze strany na stranu bez rizika pádu, je pro rodiče zárukou klidu. Dětská postel se zábranou se tak určitém věku vašeho potomka stává skutečnou nezbytností.

Pro dítě do tří let jsou nejvhodnější dětské postýlky s ohrádkou po celém jejím obvodu. Přední díl lze lehce posouvat, aby byl přístup snadnější U starších dětí máme na výběr zábrany několika výšek. Pro malé děti jsou doporučovány zábrany vyšší; s přibývajícím věkem stačí pořídit zábrany nižší. Z velkého množství nabízených postelí lze zábrany navíc odejmout. Tuto vlastnost oceníte zejména z ekonomického hlediska. Když z kvalitní postele, zejména z masivu, zábranu během pár minut odmontujete, z dětské postele je rázem postel pro školáky, jimž není školní batoh cizí a vy ušetříte.

Doporučená minimální výška zábrany také přímo souvisí s výškou postele. Čím vyšší nohy postel má, tím vhodnější je vyšší a stabilnější zábrana. U patrových postelí je pak kvalitní zábrana více než žádoucí.

Jakou zábranu zvolit?

· Zábrany s polstrováním – nemusíte se bát, že se při otáčení vaše dítě udeří do tvrdého materiálu. K dispozici jsou nejrůznější barvy a dětské motivy. Doporučujeme zvolit omyvatelný materiál.

· Zábrany s látkovým mantinelem – snadno pratelné bavlněné mantinely s obrázky, motivy nebo jednobarevné.

· Celodřevěné zábrany – nestárnoucí klasika, ideální na údržbu. Pozornost věnujte neškodnosti použitého laku.

· Polohovací zábrany – usnadní vám přístup k vaší ratolesti.

· Zábrany po celé délce postele – pro nejmenší, od narození až do třetího roku života.

· Částečné zábrany – např. jen do půlky nebo s vynechaným místem pro vlez

Správně zvolené bočnice oceníte v momentu, kdy si vaše dítě v postýlce hraje bez rizika pádu, a vy se můžete alespoň na chviličku věnovat sobě.

Jak vybrat vhodnou postel?

Výběr dětských postelí na trhu je opravdu veliký. Jak ale zvolit tu správnou? Promyslete si předem, jakou délku a šířku postele chcete a zda se vůbec do pokojíčku vejde. Rozmyslete se, zda chcete postel na pár let nebo takovou, která s dítětem poroste. A nezapomeňte vybrat takovou barvu, která bude ladit s interiérem pokoje. Z hlediska barevného provedení patří mezi nejvíce žádané neutrální bílá a šedá barva, neopomeňte také neméně atraktivní a především nestárnoucí motiv dřeva.

V současné době jsou velmi populární postele ve tvaru domečků, kam si princezny mohou pověsit nebesa a malí rytíři si z domečku vyrobí nedobytnou pevnost. Velkým hitem jsou také postele se skluzavkou, díky kterým můžete mít doma dětské hřiště za každého počasí.

Z praktického hlediska oceníte do malých prostor patrové postele či postele s výsuvným úložným prostorem pro hračky či textil. Díky zábranám můžete i pro menší dítě zvolit vyvýšenou postel, která ho bude doprovázet po celou dobu školní docházky. Pokud upřednostníte postel sníženou, poohlédněte se po takové, ke které lze dokoupit přídavné nohy, až bude na rostoucí dítě příliš nízká.

Mám postel bez zábrany- co teď?

Pokud jste si vybrali ideální postel pro vaše dítě, ale chybí jí zábrana nebo potřebujete připevnit zábranu na postel, kterou již máte doma – nemusíte se obávat! Řada prodejců dětského nábytku nabízí ke koupi různé druhy přídavných zábran, které hravě zvládnete za pár minut namontovat.

Na co si dát pozor

Dětské postele a celkově dětský nábytek se podrobuje těm nejpřísnějším normám, aby byl pro dítě dostatečně bezpečný a nezávadný. Při koupi postele doporučujeme u prodejce prověřit certifikace a splnění především normy ČSN EN 716-1 + A1, která se vztahuje na dětské a skládací postýlky.

Zdravé a bezpečné spaní chceme pro naše děti všichni. A co vy? Na základě jakých faktorů vybíráte dětský nábytek? Váš názor nás zajímá!

Martin Šujan

Martin Šujan

Mou obrovskou vášní jsou počítačové hry, které hraji odmala a občas je i recenzuji v některých online herních magazínech. Netrávím čas ale jen přilepený u monitoru. Dělám dobrovolného hasiče a aktivně sportuji, baví mě i stanování ve volné přírodě. Tenhle blog je pro mě příležitostí rozepsat se o věcech, které mě zajímají, a třeba i něco změnit.