Předčasná ejakulace – historický exkurz

03.06.2021
0 Comments

Předčasná ejakulace není problémem dneška

„Už staří Římané,“ říkává se někdy v nadsázce v touze ukázat, že nějaký jev má skutečně dlouhou historii. Může jít o lázně nebo stolování. A nebo také o problémy s předčasnou ejakulací. Římané a Řekové měli sexuální život poměrně volný a to zejména ve vyšších vrstvách, kde se provozoval nejen sex s prostitutkami, ale i prostituty. Sex s mladými chlapci nebyl vnímán jako něco opovrženíhodného. Pokud si chtěl muž užít, musel „vydržet“, tedy nedojít k vyvrcholení příliš brzy, neboť po orgasmu si tělo muže žádá odpočinek, byť mysl by ráda v radovánkách pokračovala.

 

Klasická metoda, která přetrvala staletí, spočívá v přerušovaném sexu. Někdy je vnímána i jako způsob antikoncepce, ale jedná se o velmi riskantní a extrémně nespolehlivý způsob, kterak předejít početí. Nicméně na oddálení ejakulace zabírá, přestože se musí zapojit dostatečná psychická kapacita na to, aby se muž zřekl okamžitého potěšení. Evolučně totiž nejsme vybavení na to, abychom opustili něco, co je nám aktuálně příjemné. Dokonce riskujeme i postih v budoucnosti výměnou za aktuální radovánky, jak ukazuje množství rozvodů a rozchodů v nichž smutnou úlohu hrála nevěra.

 

Zůstaňme u výše zmíněných Řeků a Římanů o kterých se často mluví jako o základech evropské civilizace. Díky rozvinuté civilizaci v níž paleta rozkoší hrála důležitou úlohu, přišli na způsob, jak soulož přerušit tak, aby se k ní bylo možno vrátit, ale mysl zaměstnat jinou úlitbou, aby nebyla pociťována psychická újma. Proto se hrátky často odehrávaly v místech, kde se nabízely i jiné varianty rozptýlení, jako byly lázně, tanec (často spoře oděných žen) a zejména jídlo a pití. Dodnes jsou na mnoha místech Itálie i Řecka zachovány vinice v místech historických lokalit. Na druhou stranu je potřeba přiznat, že zejména vyšší měšťanské vrstvy si mohly dovolit pravidelné „mejdánky“ se sexuální tématikou, čímž se riziko předčasné ejakulace poněkud otupilo. Jednou z příčin, která zapříčiňuje brzké vyvrcholení, je totiž delší sexuální abstinence. Ne nadarmo se říká, že trénink dělá mistra. A platí to i v oblasti milostných hrátek.

Odhadněte potřeby partnerky

Jakkoliv bychom si rádi namlouvali, že je naše civilizace mnohem dál, tak z hlediska výměny partnerů tomu asi tak nebude. To zároveň znamená stále nové začátky a neznámé očekávání. Chvíli to trvá, než se s novým partnerem dostatečně sehrajete a odhalíte vzájemná očekávání. Ovšem dnes už žádný muž nemusí riskovat trapas v podobě předčasného výronu spermatu nebo z hlediska kvality styku nepříjemného přerušování. Možná jsme na tom z hlediska promiskuity podobně jako civilizace před námi, ale díky technické a zejména chemické vyspělosti si přece jen dokážeme poradit mnohem lépe.

 

Proč si nepomoci?

Pokud má někdo problém se zrakem, dojde ke zjištění že mu brýle pomohou a dříve nebo později si na ně zvykne a co víc, dokonce mohou zvýšit jeho atraktivitu. Podobné je to se sexem. Pokud má muž problém s předčasnou ejakulací (ale musí se jednat o pravidelnou záležitost, nikoliv o výjimečnou událost, která se tu a tam přihodí) může si pomoct stejnou odbornou cestou jako v případě brýlí. Sice si tím nevylepší vzhled, ale výdrž ano. Tak proč si nepomoci. Důvodem může třeba být neopodstatněný stud, ale pánové, nakonec přece i vy můžete mít své tajemství. Partnerka, i kdybyste ji milovali sebevíc, nemusí vědět úplně všechno.

Rada nakonec. Na zahraničních eshopech se dají pořídit padělky léků zaručující prodloužené kratochvíle, ale pokud se člověk rozhodne sáhnout po léku, neměl by riskovat. Přece jen jde o zdraví. Raději sáhněte po ověřeném léčivu se zaručenými účinky. Byl by smutné, kdyby se kvůli neznámému prodejci nelicencovaného preparátu změnila vaše noc plná vášní ve fiasko.

Martin Šujan

Martin Šujan

Mou obrovskou vášní jsou počítačové hry, které hraji odmala a občas je i recenzuji v některých online herních magazínech. Netrávím čas ale jen přilepený u monitoru. Dělám dobrovolného hasiče a aktivně sportuji, baví mě i stanování ve volné přírodě. Tenhle blog je pro mě příležitostí rozepsat se o věcech, které mě zajímají, a třeba i něco změnit.