Jak na dluhopisy – prodej a nákup v kostce

07.03.2023
0 Comments

Pokud se rozhodneme stát investory, dříve nebo později dojde na dluhopisy. Prodej a nákup těchto cenných papírů je velmi jednoduchý, proto se to nabídkami jen hemží. Jak neudělat chybu při výběru?

Proč někdo vydává dluhopisy?

Dluhopis je forma dluhového závazku. Ten, kdo obligaci vydává (čili emitent), si touto cestou půjčuje peníze od investora (věřitele). Přitom se zavazuje, že mu po dobu platnosti dluhopisu bude vyplácet stanovený úrok. Na konci tohoto období emitent vrátí věřiteli zpět i celou investovanou částku.

To, co nazýváme úrokovou sazbou, je v podstatě náš výnos, který nám z nákupu dluhopisů plyne. Většinou je pevně stanovený předem a zpečetíme ho podpisem smlouvy. U některých dluhopisů může být forma úročení jiná a variabilní. Výnos se nejčastěji vyplácí jednou ročně, ale i půlročně, měsíčně nebo ročně.

Zní to úplně jako půjčka v bance. V čem je tedy rozdíl a proč se firmy rozhodnou prodávat dluhopisy namísto toho, aby zamířily do banky? To proto, že někdy jsou bankovní úvěry nevýhodné nebo stanovují takové podmínky, na které by podniky nedosáhly.

Vydání dluhopisu je navíc velmi snadné, a představuje tak pro mnoho společností rychlejší a pohodlnější řešení. Firmy tím získávají finance na svůj rozvoj, nové projekty, nákup vybavení atd. Stát zase potřebuje pokrýt schodek rozpočtu.

Kdo všechno prodává dluhopisy a kde je najdeme?

Dluhopisy, jinak řečeno bondy, může vydávat stát, soukromá firma, obce i banky. Nejvýhodnější jsou bondy korporátní, zatímco ty státní jdou někdy i do záporných hodnot.

Koupit dluhopis lze v rámci investování online, vše zvládnete klidně od stolu. Než se ovšem pustíme do tohoto obchodu, měli bychom si firmu dobře prověřit. Je také nutné pozorně pročíst smlouvu a zjistit si, nakolik je dluhopis dobře zajištěný. Nezajištěné dluhopisy jsou velmi riskantní a není prakticky žádná šance, že v případě finančních problémů nám firma peníze vrátí.

Další možností je obrátit se na zprostředkovatele. Můžeme si nechat poradit a koupit dluhopisy na doporučení. V tomto případě si ovšem najděme opravdu nestranného poradce nebo platformu, která nepracuje v zájmu žádné konkrétní firmy.

 Vyplatí se kupovat dluhopisy?

Dluhopisy nám umožňují diverzifikovat portfolio, což patří k hlavním zásadám správného investora. Taky díky nim dostáváme pravidelnou výplatu a zhodnocujeme své úspory.

Oproti jiným formám investic mají dluhopisy řadu výhod. Uvítají je jak začínající investoři, kteří ještě nejsou tak zběhlí a možná nemají vysoký počáteční kapitál, tak investoři zkušení, kteří je zařadí do svého investičního plánu.

Dluhopisy můžeme vlastnit různě dlouhou dobu, proto jsou přijatelnější než akcie, nebo investiční nemovitosti, do kterých své peníze vkládáme na desítky let. Navíc jak akcie, tak nemovitosti jsou dražší. Dluhopisy se prodávají i za přijatelné ceny.

Je pravda, že akcie nabízejí zajímavější výnosy. Z jednoho dluhopisu pravděpodobně nevyděláme příliš mnoho. Museli bychom do dluhopisů vložit vyšší kapitál, aby se to na výnosu promítlo. Na druhou stranu jsou dluhopisy obecně považovány za jedny z bezpečnějších investic. A pořád na nich vyděláme víc, než když svoje peníze necháme ležet na běžném nebo spořicím účtu v bance.

Co když chceme dluhopis prodat?

Dluhopisy můžeme prodávat i nakupovat na dluhopisové burze. O tom, jak snadno listinu prodáme, vypovídá její likvidita.

Prodávat dluhopis bychom neměli jen tak. Jsou určité signály, které nám napoví, kdy je čas přemýšlet o prodeji. Například pokud se emitent zdá nestabilní a přestaneme mu důvěřovat. Nebo když se chystá vzrůst úroková sazba. Pak by totiž náš současný dluhopis ztrácel na své hodnotě, protože novější dluhopisy by byly vydávány s lepšími výnosy. 

V každém případě bychom se neměli unáhlovat a dluhopisy zběsile neprodávat, kdykoliv zaslechneme o nárůstu sazeb. Máte vy už nějaké zkušenosti s dluhopisy?

Martin Šujan

Martin Šujan

Mou obrovskou vášní jsou počítačové hry, které hraji odmala a občas je i recenzuji v některých online herních magazínech. Netrávím čas ale jen přilepený u monitoru. Dělám dobrovolného hasiče a aktivně sportuji, baví mě i stanování ve volné přírodě. Tenhle blog je pro mě příležitostí rozepsat se o věcech, které mě zajímají, a třeba i něco změnit.