CRM – zbavte se  svazující rutiny

07.04.2022
0 Comments

Patříte mezi úspěšné a spokojené podnikatele? Navykli jste si v práci na běžnou rutinu, která přináší výsledky? Pochybujete, že by pro vás mohl někdo vymyslet něco lepšího? Možná je to proto, že nepočítáte s umělou inteligencí. Ta sice není tak kreativní a empatická, ale přesností, vytrvalostí a neuvěřitelnou kapacitou nad naší lidskou v mnoha ohledech vítězí. V posledních desetiletích se spolu s novými způsoby komunikace osvědčila v péči o zákazníky podnikatelských subjektů – dovede se železnou přesností vytvořit jejich dokonalou a přehlednou databázi a u každého jednotlivce určit, kde je slabé místo firmy v komunikaci. Kromě toho dokáže vytipovat a přitáhnout další zákazníky z online prostředí. Není to úžasné? 

Proč měnit něco, co funguje?

Vzhledem k tomu, co stojí v úvodním odstavci, je odpověď jednoduchá – proto, aby to fungovalo lépe. Z matematického hlediska je to možná nesmysl. Avšak pokud zůstaneme na poli podnikání, byznysu či odvětví poskytujícího služby klientům, pak se denně přesvědčujeme, že proces, jak v těchto oborech zlepšovat péči o zákazníky, je nekonečně tvárný. Proto i softwarové systémy  CRM (řízení vztahů se zákazníky) jejich tvůrci označují jako neustále se vyvíjející a sebezdokonalující. 

Tato autoevaluace za pochodu není nijak radikální. Spíše drobnými krůčky zapracovává do systému “zlepšováky”, na něž se přišlo až v praxi. Samozřejmě není byznys jako byznys, a tak existují různě koncipované varianty. Jaká CRM platforma bude právě pro vás ta nejvhodnější, záleží na velikosti podniku a charakteru podnikání.  

Za nás to nebývalo

Říká se, že nejkonzervativnější část populace jsou lidé středního věku, tedy ti nejproduktivnější. Mladí naopak rádi zkouší něco nového, ať již jde o novou módu nebo nové přístupy k práci a podnikání. Tím se odlišují od generace, se kterou přirozeně soupeří a navíc jim to jde často snadno. A mladší senioři “do toho jdou” také, protože si říkají, že v případě neúspěchu už vlastně nemají co ztratit..

Vývoj softwaru a schopností počítačů je mnohem rychlejší než jedna generační obměna. Lidé středního věku se musí chtě nechtě smířit s tím, že se jim jejich svět bude měnit za pochodu. Dá se na to ale zvyknout velice snadno, protože produkty vývojářských firem jsou skutečně užitečné. Vždyť kolik rodičů školních mělo obavy z přechodu na elektronickou žákovskou knížku a přitom dnes oceňují její výhody (dítě ji například nemůže ztratit)! Kolik škol se adaptovalo na online výuku tak, že kdykoliv nechává žáky částečně pracovat v online učebnách.

Při masovém rozšíření počítačů jsou programy vyvíjeny tak, aby práce s nimi byla “nezkušenosti vzdorná”. Navíc každý, kdo se učil uživatelsky pracovat na počítači, ví, že program si svého uživatele vlastně vede sám, vrací ho zpět v případě omylu a nabízí mu další kroky. 

Co můžete očekávat?

Získáte kompletní přehled o všech zákaznických údajích a  veškeré komunikaci, kterou jste s nimi vedli. Navíc se brzy objeví v hledáčku další kvalitní zákazníci, které s velkou pravděpodobností proměníte ve spokojené platící. Váš prodejní tým ušetří čas strávený administrativní činností. Jeho hlavní náplní bude uzavírání obchodů, jejichž počet se zněkolikanásobí. To je totiž hlavní cíl existence CRM – pomoci firmě zvýšit zisk. 

Jak a kam ho investujete, záleží na vás. A proč se to nakonec vždycky podaří? Umělá inteligence nezná slovo “nejde”, neunaví se a pracuje přesčas.  Trpělivým a opakovaným vyhledáváním nakonec vždy na něco přijde. 

Jaký zisk ze svého podnikání byste považovali za optimální? Jak řešíte situaci, kdy přicházíte o zákazníka? 

Martin Šujan

Martin Šujan

Mou obrovskou vášní jsou počítačové hry, které hraji odmala a občas je i recenzuji v některých online herních magazínech. Netrávím čas ale jen přilepený u monitoru. Dělám dobrovolného hasiče a aktivně sportuji, baví mě i stanování ve volné přírodě. Tenhle blog je pro mě příležitostí rozepsat se o věcech, které mě zajímají, a třeba i něco změnit.