Reklama na internetu jako klíč k úspěchu?

09.03.2021
0 Comments

Malé i velké firmy, služby, kulturní události nebo e-shopy – ať už se chystáte propagovat cokoliv, reklama na internetu je v drtivé většině případů nejefektivnějším způsobem, jak získat pozornost. Krátký přehled níže vám odhalí dostupné možnosti a dozvíte se, jak uspět v přehuštěném prostoru internetové reklamy.

Reklama na internetu nejsou pouze bannery…

Existuje celá řada způsobů, jak reklamu na internet umístit. Většině lidí se u slovního spojení “internetová reklama” nejspíše vybaví postranní plochy webových stránek s (často pohyblivou) grafikou. Mezi další významné kanály online reklamy patří také

  • videoreklama
  • textová reklama
  • e-mailová reklama

Seznam by mohl pokračovat a možnosti spolu s celkovým objemem investic každým dnem rostou.

Jak správně vybrat komunikační kanál?

Pro správné fungování internetové reklamy je důležité dobře odhadnout cílovou skupinu. Ta bude diametrálně odlišná u propagace online kasina než u nabídky pletených dětských čepic. Právě cílová skupina je výchozí bod pro zdravou stavbu celé akce, jelikož vám pomůže správně zvolit formu reklamy a také komunikační kanál pro její umístění.

Konec růstu sociálních sítí v nedohlednu

Pro reklamu se dnes stále častěji využívají sociální sítě, formou placené propagace příspěvku lze snadno sledovat dosah a analyzovat výsledky. Také rozpočet je velmi variabilní a zadavatel dokáže i s malou investicí přesně oslovit cílovou skupinu.

2 základní modely internetové reklamy

Opět platí, že způsobů, jak reklamu na internetu vést a jak za ji financovat, existuje celá řada, nicméně dva základní obchodní modely jsou

  1. PPC – pay par click
  2. CPM – cost per mile

Platba za proklik pro lepší zaměření cílové skupiny

Jak napovídá samotná zkratka, u prvně zmíněného modelu platí zadavatel reklamy za každé kliknutí uživatele webu, na kterém je reklama umístěna. Výhodou je rozpočet, který lze lépe korigovat a díky nutnosti aktivních prokliků lze minimalizovat neefektivní umístění vaší propagace. PPC reklamu lze mnohem snáz přizpůsobit aktuální situaci a také umožňuje lépe analyzovat výsledky.

CPM reklama pro oslovení široké veřejnosti

Rozpočet druhého základního modelu je založený na počtu shlédnutí. Základní měrnou jednotkou je tisíc shlédnutí a cenu udává návštěvnost a dosah webu, na kterém je reklama umístěna, s čímž také souvisí její primární záměr – zaujmout masu lidí, u které není jednoznačně vymezena cílová skupina. Aby byl tento druh placené propagace skutečně účinný, je nanejvýš důležité, aby byla myšlenka pečlivě zpracovaná a aby reklama dokázala zaujmout a upoutat pozornost.

Pokud jste se rozhodli investovat, dejte si záležet na výběru

Jestliže se nacházíte teprve v počáteční fázi procesu umístění vaší reklamy na internet, ujasněte si v první řadě svůj rozpočet. Možností je skutečně mnoho, začněte zvolna a snažte se vyhodnocovat výsledky. Pokud zvažujete dlouhodobou reklamní kampaň, do které se chystáte investovat větší množství financí, vyhledejte kvalitní agenturu, která vám s celým procesem pomůže. Mnohdy je lepší zafinancovat kvalitní zpracování se slabším dosahem než amatérskou reklamu, která i přes vyšší sledovanost nedokáže zaujmout.

Začněte dnes

Objem reklamy na internetu každým dnem roste a uživatelé jsou čím dál odolnější – je třeba neustále hledat nové způsoby upoutání pozornosti. Neváhejte dlouho, cenné zkušenosti vám zůstanou a reklama na internetu je bezpochyby efektivní způsob, jak zaujmout potencionální zákazníky. Napište nám do komentářů, zda preferujete reklamu na sociálních sítích nebo pomocí klasických portálů.

Martin Šujan

Martin Šujan

Mou obrovskou vášní jsou počítačové hry, které hraji odmala a občas je i recenzuji v některých online herních magazínech. Netrávím čas ale jen přilepený u monitoru. Dělám dobrovolného hasiče a aktivně sportuji, baví mě i stanování ve volné přírodě. Tenhle blog je pro mě příležitostí rozepsat se o věcech, které mě zajímají, a třeba i něco změnit.