Reklama na internetu jako klíč k úspěchu?

09.03.2021
0 Comments

Malé i velké firmy, služby, kulturní události nebo e-shopy – ať už se chystáte propagovat cokoliv, reklama na internetu je v drtivé většině případů nejefektivnějším způsobem, jak získat pozornost. Krátký přehled níže vám odhalí dostupné možnosti a dozvíte se, jak uspět v přehuštěném prostoru internetové reklamy.

Reklama na internetu nejsou pouze bannery…

Existuje celá řada způsobů, jak reklamu na internet umístit. Většině lidí se u slovního spojení “internetová reklama” nejspíše vybaví postranní plochy webových stránek s (často pohyblivou) grafikou. Mezi další významné kanály online reklamy patří také

  • videoreklama
  • textová reklama
  • e-mailová reklama

Seznam by mohl pokračovat a možnosti spolu s celkovým objemem investic každým dnem rostou.

Jak správně vybrat komunikační kanál?

Pro správné fungování internetové reklamy je důležité dobře odhadnout cílovou skupinu. Ta bude diametrálně odlišná u propagace online kasina než u nabídky pletených dětských čepic. Právě cílová skupina je výchozí bod pro zdravou stavbu celé akce, jelikož vám pomůže správně zvolit formu reklamy a také komunikační kanál pro její umístění.

Konec růstu sociálních sítí v nedohlednu

Pro reklamu se dnes stále častěji využívají sociální sítě, formou placené propagace příspěvku lze snadno sledovat dosah a analyzovat výsledky. Také rozpočet je velmi variabilní a zadavatel dokáže i s malou investicí přesně oslovit cílovou skupinu.

2 základní modely internetové reklamy

Opět platí, že způsobů, jak reklamu na internetu vést a jak za ji financovat, existuje celá řada, nicméně dva základní obchodní modely jsou

  1. PPC – pay par click
  2. CPM – cost per mile

Platba za proklik pro lepší zaměření cílové skupiny

Jak napovídá samotná zkratka, u prvně zmíněného modelu platí zadavatel reklamy za každé kliknutí uživatele webu, na kterém je reklama umístěna. Výhodou je rozpočet, který lze lépe korigovat a díky nutnosti aktivních prokliků lze minimalizovat neefektivní umístění vaší propagace. PPC reklamu lze mnohem snáz přizpůsobit aktuální situaci a také umožňuje lépe analyzovat výsledky.

CPM reklama pro oslovení široké veřejnosti

Rozpočet druhého základního modelu je založený na počtu shlédnutí. Základní měrnou jednotkou je tisíc shlédnutí a cenu udává návštěvnost a dosah webu, na kterém je reklama umístěna, s čímž také souvisí její primární záměr – zaujmout masu lidí, u které není jednoznačně vymezena cílová skupina. Aby byl tento druh placené propagace skutečně účinný, je nanejvýš důležité, aby byla myšlenka pečlivě zpracovaná a aby reklama dokázala zaujmout a upoutat pozornost.

Pokud jste se rozhodli investovat, dejte si záležet na výběru

Jestliže se nacházíte teprve v počáteční fázi procesu umístění vaší reklamy na internet, ujasněte si v první řadě svůj rozpočet. Možností je skutečně mnoho, začněte zvolna a snažte se vyhodnocovat výsledky. Pokud zvažujete dlouhodobou reklamní kampaň, do které se chystáte investovat větší množství financí, vyhledejte kvalitní agenturu, která vám s celým procesem pomůže. Mnohdy je lepší zafinancovat kvalitní zpracování se slabším dosahem než amatérskou reklamu, která i přes vyšší sledovanost nedokáže zaujmout.

Začněte dnes

Objem reklamy na internetu každým dnem roste a uživatelé jsou čím dál odolnější – je třeba neustále hledat nové způsoby upoutání pozornosti. Neváhejte dlouho, cenné zkušenosti vám zůstanou a reklama na internetu je bezpochyby efektivní způsob, jak zaujmout potencionální zákazníky. Napište nám do komentářů, zda preferujete reklamu na sociálních sítích nebo pomocí klasických portálů.