SEO konzultanti – co vlastně dělají a proč potřebujete jejich služby?

24.08.2021
0 Comments

Klidně si přiznejte, že SEO konzultanti jsou pro vás skoro mýtické bytosti, o jejichž činnosti toho víte velmi málo. Nestyďte se, rozhodně v tom nejste sami. Co je tedy náplní práce SEO konzultanta? Proč byste si ho měli najmout? A jak to udělat, aby spolupráce s ním byla pro vaše podnikání co nejpřínosnější? Chcete znát odpověď na tyto otázky? V tom případě si přečtěte tento článek. V něm vám stručně popíšeme, co je hlavní náplní práce SEO konzultanta. Dozvíte se také další velmi užitečné informace, které vám pomohou lépe se orientovat v prostředí online marketingu.

SEO konzultant musí být odborník, nikoliv obchodník se vzdušnými zámky

V každém oboru se najdou lidé, kteří nabízejí nekvalitní služby nebo vyrábějí brak. SEO není výjimkou. Pokud si vyberete špatně, může “SEO expert” udělat více škody než užitku. V případě, že použije některou z nedovolených technik (black hat SEO), může být váš web penalizován nebo dostanete ban. Co to znamená? Penalizace vás podle závažnosti porušení pravidel posune až o několik desítek pozic níže. Pokud dostanete ban, váš web nepůjde ve vyhledávačích (Google, Seznam) dohledat vůbec. To už máte pořádný problém a vyřešit ho není vůbec levná záležitost. Ideální je se mu úplně vyhnout, proto si velmi pečlivě vybírejte, s kým budete spolupracovat. Pravda je taková, že můžete narazit na amatérismus i nekalé praktiky. Špatně odvedenou práci reklamujte a nekalé obchodní praktiky nahlaste na příslušné úřady.

Proč vlastně konzultanta potřebujete, aneb jaké jsou hlavní výhody SEO?

Pokud to velmi zjednodušíme, optimalizace pro vyhledávače (zkráceně SEO) je z dlouhodobého hlediska nejlevnější způsob, jak získat návštěvníky a klienty. 

Jedním dechem je ale nutné dodat, že hned ze startu budete mít vyšší náklady a výsledky se dostaví v řádech měsíců. Navíc už dávno neplatí, že se weby optimalizují pouze pro vyhledávače,  nebo že při SEO copywritingu vystačíte se spamováním klíčových slov. To už prostě nestačí. Weby musí být také uživatelsky přívětivé. To znamená, že musí poskytnout hledajícímu návštěvníkovi kvalitní obsah, ve kterém najde odpovědi na své dotazy. Stránky se musí rychle načítat, být přehledné a atraktivní na pohled. Z toho jasně plyne, že SEO je soubor služeb, které vyžadují určitou odbornost, know-how a také skutečně hodně času. Češi jsou podle posledních průzkumů v používání počítačů a internetu pod evropským průměrem. Svépomocí si kvalitní SEO zvládne dělat jen hrstka vyvolených. Pokud mezi ně nepatříte, svěřte svůj web do rukou spolehlivého experta, nebo se alespoň seznamte s několika základními SEO tipy, ať váš web není pro ostudu.

Jak vypadá spolupráce s SEO konzultantem?

  1. Nejprve proběhne osobní setkání. Máte možnost zeptat se na všechno, co vás zajímá. Specialista vám vysvětlí, jak bude postupovat.
  2. Bude se aktivně zajímat o vaše podnikání a zjišťovat, v jakém stavu z hlediska SEO je váš web. Pokud jste si například už nechali vypracovat analýzu klíčových slov, urychlí to celý proces a samozřejmě i sníží náklady.
  3. Na základě vašich informací pak navrhne konkrétní řešení (služby). Definuje cíle.
  4. Poté se pustí do práce. Aby práce nevázla, dodávejte veškeré podklady k článkům a produktům včas.
  5. Pravidelně vám bude posílat reporty a podle dosažených výsledků bude obměňovat služby.

Odborník na SEO je vaším poradním hlasem a partnerem

Profesionální konzultant si své klienty vybírá. Úspěšná spolupráce je založena na vzájemné komunikaci.

Jestliže něčemu neporozumíte, rád vám vše vysvětlí. Rozhodně vám nebude slibovat nemožné. Stanoví si cíle a pravidelně vám bude posílat detailní reporty nebo se s vámi bude scházet osobně. 

Budete mít také výsledky jeho snažení v podobě porovnání dřívějších a současných pozic.

A s kým spolupracujete vy? Vybrali jste si  samostatného konzultanta nebo jste využili služeb agentury? Pokud jste si ještě nikoho nenajali, proč váháte? Sázíte spíše na nejlevnější cenu, nebo raději na bohaté zkušenosti? Topranker, jedna taková agentura, by pro vás mohl být zajímavou volbou. Recenze na Topranker by vás v této volbě mohly utvrdit.

Zajímá nás, co  tom soudíte.Uvítáme, jestliže se o váš názor podělíte.

Martin Šujan

Martin Šujan

Mou obrovskou vášní jsou počítačové hry, které hraji odmala a občas je i recenzuji v některých online herních magazínech. Netrávím čas ale jen přilepený u monitoru. Dělám dobrovolného hasiče a aktivně sportuji, baví mě i stanování ve volné přírodě. Tenhle blog je pro mě příležitostí rozepsat se o věcech, které mě zajímají, a třeba i něco změnit.