Praha pronájem pozemku – 4x proč je pronájem skvělá myšlenka

16.09.2021
0 Comments

Máte zanedbanou zahrádku v Praze? Pronájem pozemku je skvělým řešením, jak profitovat z majetku, kterého se nechcete zbavit, ale zároveň ho aktivně nevyužíváte. Typickým příkladem je právě zahrada, které se nemáte čas věnovat, nebo je neúnosně vzdálená od vašeho bydliště. Pronajmout ale můžete prakticky jakýkoliv pozemek. Pokud stále váháte, čtete ten správný článek. Dozvíte se v něm, jaké výhody pronájem přináší a přidáme pár dalších zajímavých nápadů, díky kterým se budete umět dobře rozhodnout a zvolit si nejlepší možnou variantu.

Pronájem pozemku má hned několik skvělých benefitů

Prodej nepotřebného pozemku není jedinou možností, jak nemovitost zpeněžit. Navíc v některých případech je pronájem mnohem logičtějším a jednodušším řešením. To se týká například vlastníků, kteří mají k danému místu citovou vazbu, nebo chtějí pozemek později darovat dětem, které jsou ale zatím nezletilé. Proč tedy pronajímat?

  1. Budete mít jistotu příjmu z nájemného. Kolik by mělo činit, bude záviset na typu pozemku a konkrétní lokalitě. Ročně si můžete vydělat poměrně slušnou sumu. Nesmíte ale zapomenout vyplnit daňové přiznání a zaplatit daň z příjmu z nájmu.
  2. Můžete si určit vaše vlastní podmínky. Budete chtít pronajímat pozemky dlouhodobě, nebo preferujete krátkodobé pronájmy? Určit si můžete také počet nájemníků a pravidla a povinnosti okolo údržby.
  3. Starat se o dům a zahradu není vaše parketa? Péče o pozemek může být zahrnuta do nájemní smlouvy. Tak bude váš majetek krásně udržovaný a v dobrém stavu. A co víc, krásná zahrada se později prodá nebo znovu pronajme mnohem rychleji, než nepropustná hustá džungle.
  4. Na typu pozemku nezáleží. Zájem je totiž o všechny. Rozdíl je především v délce pronájmu. Stavební pozemky jsou ideální pro dlouhodobé pronájmy. Zahrady a rekreační lokality můžete pronajímat jen na sezónu nebo třeba i po dnech.

Užitečný tip

Nezapomeňte na úpravu. Jak už bylo řečeno, pečlivě udržovaný pozemek pronajmete mnohem snáze a za lepší cenu. Odpadky, různé haraburdí a nepoužívané stroje nebo metr vysoká tráva nikoho neoslní. Pozemek by měl být vždy uklizený a vždy po nějaké době by bylo vhodné posekat trávu. Tyto minimální úpravy dokážou divy.

Které typy pozemků jsou top?

  • Stavební pozemky v klidných lokalitách na okraji města, z nichž je centrum stále dostupné, jsou dlouhodobě nejžádanější. Pokud takový vlastníte, nebudete hledat vážného zájemce dlouho. Zdaleka nejvyšší zájem je o pozemky o rozloze okolo 400 m². značnou výhodou je také skutečnost, že tento typ pozemku pronajmete na několik let. Nebudete tedy po krátkém čase opět hledat nové nájemníky.
  • Zahrady a sady lze pronajímat krátkodobě i dlouhodobě. Velmi oblíbené jsou sezónní pronájmy. S nájemníkem se dohodnete na podmínkách údržby. Takto bude o vaši zahradu nebo sad perfektně postaráno a ještě dostanete zaplaceno.
  • Rekreační lokality jsou spíše sezónní záležitost. Pronajímat je můžete buď na celé léto jednomu zájemci, nebo po dnech více nájemníkům. Louky lze v letních měsících pronajmout ke kempování nebo pro pořádání workshopů a letních hudebních festivalů. S krátkodobými pronájmy je sice více starostí, ale zase vás to bude motivovat udržovat váš pozemek v perfektním stavu. Je to také skvělá příležitost, jak se seznámit s novými lidmi.

Nenechávejte nepoužívaný pozemek ladem

Pronájem může být stabilním zdrojem příjmu. Nájemník se navíc bude o váš majetek starat, zvelebovat ho a pravidelně udržovat. Je dost pravděpodobné, že se vám vrátí v lepším stavu, než v jakém jste ho předávali.

Pozemek můžete pronajímat krátkodobě i dlouhodobě, jednomu nebo více nájemníkům. Sami si také určité podmínky.

Zájem je o všechny typy pozemků.

Zkoušeli jste pronajmout zahradu nebo stavební pozemek? Jak hodnotíte vaší dosavadní zkušenost s nájemníky?

Na co by se měl podle vás pronajímatel “nováček” připravit?

Martin Šujan

Martin Šujan

Mou obrovskou vášní jsou počítačové hry, které hraji odmala a občas je i recenzuji v některých online herních magazínech. Netrávím čas ale jen přilepený u monitoru. Dělám dobrovolného hasiče a aktivně sportuji, baví mě i stanování ve volné přírodě. Tenhle blog je pro mě příležitostí rozepsat se o věcech, které mě zajímají, a třeba i něco změnit.