Lahvičky pro miminka: kdy a jakou budete potřebovat?

01.01.2023
0 Comments

Ať už kojíte či nikoliv, dříve či později přijde čas na lahvičky pro miminka. Budete muset nějakou koupit. Ovšem jakou? Mezi jednotlivými druhy je mnoho rozdílů a je potřeba se v nich trochu zorientovat. Jinou lahvičku totiž budete potřebovat pro kojence a jinou pro batole.

U lahviček pro miminka je důležité dbát na to, aby měly správnou savičku 

Správná sací technika není jen o tom, zda se dítě dostatečně napije a získá tak potřebnou výživu pro svůj růst. Má také vliv rozvoj nervové soustavy a správné dýchání. A samozřejmě se při této aktivitě miminko dostává do stavu uvolnění a relaxace. 

Proto by i výběr lahvičky měl být dělán tak, aby tento sací reflex zůstal zachován. Pro miminka vybírejte savičky nebo-li sací dudlíky nejen podle věku ale i podle průtoku. Ten by měl být co nejmenší. Děťátko se tím motivuje k saní, které mu průtok zrychlí. V případě, že kojíte a zároveň potřebujete dítě dokrmovat z lahvičky, jsou tyto savičky ideálním řešením.

Bude potřeba i dalšího vybavení, které vám ulehčí život

Je důležité si uvědomit, že novorozenci a maličká miminka jsou velmi citlivá, a proto je sterilizace savičky a lahvičky věcí, kterou se nelze  vynechávat. A tím se vám rozroste množství věcí, co budete potřebovat. 

Co vše bude potřeba ještě dokoupit?

  • Z důvodů sterilizace je dobré mít lahviček rovnou několik. Miminka pijí mléko velmi často  a mít čistou, sterilizovanou lahvičku po ruce se vždy hodí. 
  • O něco více než lahviček bude potřeba i saviček. Ty se totiž velmi rychle ničí. A v tomto případě platí to samé co u dudlíků. V případě, že jsou poničené, je dobré se s nimi rozloučit a vyměnit za nové. 
  • Sterilizátor. Sice si můžete pomoci  tím, že lahvičku budete sterilizovat v hrnci a vařící se vodě, ale sterilizátor je rychlejší a elegantnější řešení, které je navíc velmi praktické a ušetří vám práci i energie

Lahvičky se kategorizují podle objemu i podle věku dítěte

Sací lahve byste měli vybírat s ohledem na věk miminka. Nejedná se totiž o nic neříkající číslo. Podle věku se totiž určuje velikost sacího dudlíku, který bude zákonitě jinak veliký pro novorozence a úplně jiný bude pro batole. Počítejte s tím, že s největší pravděpodobností na začátku vyzkoušíte několik druhů a značek, protože každému miminku sedí něco trochu jiného.  

Obecně platí, že lahvičky s objemem: 

  • kolem 125 ml jsou nejvhodnější pro novorozence a malá miminka,
  • kolem 250 ml jsou vhodné pro starší kojence, 
  • kolem 330 ml jsou hlavně dělané pro batolata.

Antikolikový ventilový systém pomůže proti obávanému bolení bříška

V případě, že máte potomka, který má problém s plynatostí, zkuste mu pořídit lahvičku, jejíž savička je vybavena právě tímto systémem. Ten totiž zabraňuje v polykání přebytečného množství vzduchu při sání, což je většinou příčinou, že miminko postihne bolest bříška, která pak nedá spát nikomu z rodiny.

Pro kojence a batolata jsou zajímavou možností takzvané kouzelné hrnečky a jiné nekapající lahvičky

Když miminko povyroste a stane se z něj kojenec či batole, velmi často se začne domáhat samostatného pití. Tyto pokusy však často končí tím, že je mokré dítě i všechno okolo. Doma to jde ještě utřít a dítě převléci, ale na procházkách či výletech už se jedná o větší problém.  

  • Důmyslnou vychytávkou jsou nekapající hrnky a pítka, která i když otočíte nebo necháte ležet, tak z nich žádná tekutina kapat nebude. A vy si v klidu můžete užít společné procházky, nákupu nebo výletu. 
  • V případě, že jste doma a máte batole pod dozorem, můžete jej naučit pít i z klasického z hrnečku –  na začátky jsou nejlepší malinké skleničky typu „štamprlata“. Tento přístup však potřebuje neustálou pozornost, aby dítě skleničkou neupustilo, ale také budete muset mít přichystané suché věci v záloze. Ze začátku část pití prostě končí i na oblečení.

Co je vaším hlavním kritériem pro výběr lahvičky? Vzhled, praktičnost nebo něco úplně jiného?

Martin Šujan

Martin Šujan

Mou obrovskou vášní jsou počítačové hry, které hraji odmala a občas je i recenzuji v některých online herních magazínech. Netrávím čas ale jen přilepený u monitoru. Dělám dobrovolného hasiče a aktivně sportuji, baví mě i stanování ve volné přírodě. Tenhle blog je pro mě příležitostí rozepsat se o věcech, které mě zajímají, a třeba i něco změnit.