Jak úspěšně provozovat prodej vína online: Tipy a triky pro prodejce vína.

19.05.2023
0 Comments

Prodej vína online a obchodování na internetu obecně není vždy snadné, ale zejména dnes je pro většinu vinařství naprosto nezbytné prodávat svá vína na vlastních webových stránkách nebo ve specializovaných e-shopech, jako je prodej vína Drink Good Wine. S vlastním webovým obchodem je však třeba zvážit řadu dalších bodů, abyste se vyhnuli frustraci zákazníků a zvýšili svůj obrat.

Přehled a struktura tvoří základ

S výběrem platformy vám jistě ráda pomůže firma, kterou si na vytvoření stránek e-shopu sjednáte. Ať už  vlastní nebo pronajatá, platforma není finančně nákladná. Daleko větší pozornost věnujte fungování svého e-shopu. Jeho úroveň ověříte jednoduše: otevřete jej a vžijte se do kůže nového zákazníka. Položte si následující otázky: 

Je prezentace strukturovaná a jasná? Jsou vaše vína přehledně uspořádaná a oddělená od sebe? Existují kategorie produktů? Dávají kategorie produktů smysl z pohledu zákazníka, nebo jsou to jen “produkty” bez hlubšího významu? Dokážete rychle vyhledat vína, která hledáte? Jsou ceny a všechny důležité informace vidět okamžitě a jasně? 

V každém z uvedených bodů můžete zvážit vylepšení. Myslete na to, že lidé chtějí vyhledávat rychle a snadno. 

Jak získat zákazníky online? Hlavně nikoho neodradit

Opět se pokuste vžít do postavení zákazníka. Ten se většinou zasekne na názvu nebo obrázku a pak se rozhodne víno prohlédnout blíže. Ať už proto, že už má nějaké konkrétní přání,  nebo jen prohlíží a vzbudil se u něj zájem. S trochou zjednodušení můžeme vysledovat tři různé kategorie zákazníků:

  • Maximalistický a puntičkářský zákazník vína chce mít rychle všechny důležité informace a následně se rozhodnout. Přitažlivým a rychle viditelným způsobem mu poskytněte povinné informace a cenu, například v malé tabulce vedle obrázku lahve.. Zde by měly být uvedeny všechny důležité body. ideálně s využitím piktogramů (které jsou rychleji uchopitelné).
  • Zákazník řídící se emocemi nakupuje víno pocitově. Chce si víno představit, ochutnat a zažít. Tak mu dejte pohádku  o víně. Vzbuďte v něm zvědavost, aby četl dál, a překvapte ho chytrým příběhem.
  • Zákazník, který již vaše vína dobře zná, a nakupuje podle hesla “čas jsou peníze”. Jediné, co opravdu opravdu potřebuje, je dostat se rychle na místo určení a koupit víno. Umožněte tedy tomuto zákazníkovi rychle najít víno a objednat si ho přímo a bez dlouhých okolků.

Pokud budete žádat své zákazníky pravidelně o zpětnou vazbu, brzy zjistíte, u kterého typu klienta máte ještě rezervy a tedy prostor ke zlepšování. 

Důvěra za upřímnost

Další nutnou podmínkou vašeho e-shopu je transparentnost. Pokud by nějaká informace byla zatajena nebo se náhle či často měnily obchodní podmínky, vysloužil by si e-shop nálepku podezřelého. Takže pravidlo zní: nic neskrývat a vše uvádět otevřeně a především tak, aby se to dalo rychle najít. Ceny, náklady na dopravu, dodatečné náklady ať jsou vždy viditelné přímo na víně. 

Doprava zvyšuje cenu

Poskytovat rychlou a bezpečnou dopravu ve spojení se solidní zásilkovou službou má jeden zásadní problém – pro zákazníka jsou to výdaje navíc. Statisticky vede zobrazení nákladů na dopravu v nákupním košíku dokonce ke zrušení nákupu. –  někdy až 20 % při nevhodném umístění  a bez vysvětlení. Při menším objemu zásilky zvýší doprava cenu o 40 – 68 % a to už zkrátka musíte nějak kompenzovat – malými dárky nebo slevami. Nebo přesvědčit klienty, aby nakupovali ve velkém – víno se nezkazí. 

Pohodový nákup, bezproblémová platba

Co se týče způsobu plateb, v obchodě s vínem jako s čímkoliv jiným je jich mnoho a není důvod je klientům neumožnit. Důležitější je, aby viděli, že platí přijatelnou cenu za kvalitní zboží – tak vzniká pevné pouto mezi obchodníkem a jeho klientem. 

Kolik byste chtěli vydělávat na jedné prodané lahvi?

Martin Šujan

Martin Šujan

Mou obrovskou vášní jsou počítačové hry, které hraji odmala a občas je i recenzuji v některých online herních magazínech. Netrávím čas ale jen přilepený u monitoru. Dělám dobrovolného hasiče a aktivně sportuji, baví mě i stanování ve volné přírodě. Tenhle blog je pro mě příležitostí rozepsat se o věcech, které mě zajímají, a třeba i něco změnit.