Interaktivní hračky pro děti – baví a učí
Interaktivní hračky pro děti se těší oblibě jak u dětí, tak i u dospělých. Důvod zná každý, kdo se s nimi jen trochu seznámil. Hračky jsou to krásné, barevné a hlavně na člověka nějakým způsobem reagují. A ruku na srdce. Baví to nejen malé neposedy, ale i jejich rodiče. A mají nespornou výhodu. Děti nejen zabaví, ale většinou i něco naučí – slouží jako didaktické pomůcky.
Co si pod interaktivní hračkou pro děti vůbec představit
Je to jednoduché. Interaktivní hračky zaujmou proto, protože se pohybují, vydávají zvuky nebo různě svítí. Ovšem nejdůležitější je, že s vámi svým způsobem komunikují. Ať už pohybem, hlasem, blikáním, popřípadě vším dohromady. Tím hračky děti doslova fascinují. Zároveň rozvíjí jejich schopnosti tak, že je směrují k vyřešení nějakého předem danému úkolu. Tak se například ty nejmenší děti učí koordinaci pohybu a pochopení příčiny a následku.
Zvířátka, superhrdinové a roboti s interaktivními funkcemi zabaví i starší děti
Interaktivní plyšové hračky nemusí být jen dobrým dárkem pro malé děti. Existují i takové, které dokážou zabavit i ty větší. Umí například simulovat skutečného domácího mazlíčka. Zvládnou nejen pohyb, ale i vrtění ocasem nebo hlavou. Někdy dokonce dokáží zvukově i pohybově reagovat na na dotek, ale dokonce i na jednoduché příkazy. Prostě jako skutečná zvířátka.
Dítě se tím naučí základy péče o zvířátko, než mu koupíte to skutečné. Hračka zároveň rozvíjí odpovědnost, kterou získávají za svého malého nového kamaráda.
Důvody, proč interaktivní hračku pořídit
- Rozvoj motoriky. Platí to hlavně v kategorii kojenců a batolat.
- Vzhledem k tomu, že hračka reaguje na určité podněty, se malé dítě učí chápat příčinu a důsledek.
- Pomocí hry se starší batolata a předškoláci nenápadně učí různým znalostem. Ať už se jedná o geometrické tvary, barvy, zvuky, zvířátka, písmena.
- Dokáží děti zaujmout díky své barevnosti, zvukům, signálům nebo světýlkám.
- Při péči o interaktivní kamarády předškoláci a školáci získávají pocit zodpovědnosti. Hra je pak mnohem reálnější a zábavnější než s klasickým plyšovým zvířátkem.
- Podporují logické myšlení a paměť.
Hračky by však neměly suplovat roli dospělého člověka
Tyto hračky jsou skvělé a děti baví. V žádném případě by však neměly zastupovat roli dospělého nebo klasických hraček. Na to je potřeba nezapomínat a i ty velmi sofistikované brát jako další možnost, který by měla doplňovat škálu rozvojových aktivit. Mluvené slovo rodiče a čas strávený dohromady, bude vždy tím nejlepším, co lze dítěti věnovat i jak jej nenásilně rozvíjet.
Věk dítěte je rozhodujícím kritériem
Pokud uvažujete o koupi takové hračky, určitě neuděláte chybu. Ovšem dejte si pozor na to, aby dárek odpovídal stáří dítěte. V případě, že zvolíte nevhodnou věkovou kategorii, hračka nemusí dítě vůbec bavit nebo ho naopak může odradit množstvím reakcí a zvuků. Pro kojence a batolata může být nevhodný výběr daný špatným věkem dokonce nebezpečný. Hlavně kvůli malým částem, které se jednoduše mohou uvolnit při hře či při tom, když bude dítě hračku v rámci objevování světa strkat do úst. Kromě toho je většina hraček určená pro starší děti nebude – s ohledem na jejich pokročilé funkce- zkrátka bavit. A naopak. Jednoduchou blikající hračkou těžko uspokojíte malého předškoláka a už vůbec ne školáka.
Jak vybírat interaktivní hračku
- Důležité je vybrat takovou, která odpovídá věku dítěte.
- V případě kojence či batolete by mělo jít i o hračku bezpečnou, která splňuje všechny normy pro tento věk.
- Možnost redukce hlasitosti oceníte i jako rodič.
- Uvědomte si, co od hračky očekáváte. Zda má mít spíše naučný či zábavný charakter.
- Z praktického hlediska se můžete zaobírat i otázkou napájení. Některé hračky potřebují velké množství baterií. Bude vám to takto vyhovovat nebo se raději podíváte po něčem, co lze nabíjet přímo?
Pamatujete si ze svého dětství na nějakou hračku, kterou jste chtěli a nikdy nedostali?