Může být venkovní TV anténa zároveň designovým prvkem?
V současnosti se lze dívat na televizi na chytrém mobilu, počítači, tabletu a dalších moderních technologiích. Přesto zůstává klasický tv přijímač nejoblíbenějším médiem pro sledování televizních pořadů. I když kvalita pořadů někdy maličko pokulhává, kvalitní signál může mít každý. Jednou z podmínek je optimální volba antény. První otázkou bude, zda je vhodnější vnitřní nebo se při výběru soustředit na TV antény venkovní.
- Odpověď je velice jednoduchá.
- Jestliže je ve vašem okolí slabý signál, pak je ideální volbou venkovní anténa.
Vyžadujte také odolnost
Pro chataře a chalupáře je tedy volba, vzhledem k možnému slabému signálu, prakticky jasná. Parametrů pro výběr antény je ovšem mnohem více. Třeba kvalita materiálu, ze kterého je vyrobena. Vzhledem k tomu, že bude muset zvládnout svou práci za každého počasí, je dobrou volbou hliník nebo nerez. Oba materiály odolají působení UV záření, dešti i sněhu. Za nevýhodu u venkovních antén se může považovat jejich náročnější instalace a také to, že se mohou stát objektem zájmu vandalů.
- Oba problémy lze ale snadno vyřešit.
- Jestliže si nejste jistí svými technickými dovednostmi, pak se jistě ve vašem okolí vyskytuje hodinový manžel, který si s tím hravě poradí.
- Anténu odborně namontuje a umístí tak, aby nebyla snadno dostupná pro nenechavé ruce.
Čemu se při výběru antény vyhnout
Na trhu se prezentuje mnoho výrobců, kteří nabízejí své produkty v různých cenových relacích a také v různé kvalitě. Jestliže nemáte v úmyslu anténu v pravidelných intervalech měnit za novou, pak se raději vyhněte podezřele levným nabídkám. V tomto případě je totiž “levné” často synonymem slova “laciné”.
- U renomovaných prodejců také můžete bez problémů vyřídit v případě potřeby reklamaci.
- S asijským výrobcem by bylo jednání jistě složitější.
Jaký zvolit zesilovač
Venkovní anténu se zesilovačem je vhodné volit především ve dvou případech:
- Pokud je signál slabý.
- Jestliže na ni bude připojeno více přijímačů.
Je ale třeba mít na paměti, že zesilovač zesílí vše, co se dostane do jeho dosahu. Nejen tv signál, ale také datové služby či signály jiných kanálů.
- Jednoduše řečeno – tím, že dojde k jeho zahlcení, sám sebe odstřelí.
- S sebou může vzít i anténu.
Tento problém ale snadno vyřeší zesilovač s regulací.
Na vzhledu záleží
Máte obavu, že bude venkovní anténa na vaší rustikálně pojaté chatě či chalupě spíše rušivým elementem? Moderní antény se vyrábějí v mnoha tvarech a designových provedeních. Vybírat lze tedy nejen klasický “drátěný typ”, ale také anténu, která svým tvarem připomíná například pouliční osvětlení z dob minulých.
- Anténa se tedy může stát prvkem, který splní hned několik úkolů.
- zajistí vám kvalitní příjem
- bude zajímavým designovým prvkem
- nebude vyžadovat žádnou údržbu
Anténa vám zaručí také kvalitní poslech rozhlasu
Velice důležitou otázkou je, jaký signál vlastně venkovní antény přijímají. Od antény můžete očekávat, že bez problémů zachytí signály VKV, VHF a UHF. Jsou tedy určené nejen pro televizní vysílání, ale také pro kvalitní poslech rozhlasu.
- Jestliže jde jen o příjem signálu DVB-T2, pak žádnou speciální anténu potřebovat nebudete.
- Příjem DVB-T2 má ve své kompetenci nejčastěji set-top-box.
Jedna zajímavost na závěr
Také vám není zcela jasné, proč se vlastně přešlo na nový standard televizního vysílání DVB-T2? Frekvenční pásmo muselo zvládnout nejen televizní vysílání, ale také stále se zvyšující nároky mobilních operátorů a vysokorychlostního internetu. Tím, že se stále zvyšuje množství přenášených dat, bylo nutné uvolnit určitou část frekvence.
Také používáte venkovní TV anténu nebo dáváte přednost jiné možnosti příjmu televizního signálu? Podělte se s námi o své zkušenosti v komentářích.