Turecká Alanya: výlety na raftu

01.07.2021
0 Comments

Alanya: výlet do divokého kaňonu nabízí dobrodružství a adrenalinové vzrušení 

Slovo dovolená můžeme vnímat jako čas, kdy si toho můžeme dovolit více než kdy jindy. Nejen lenošit na vyhřátém písku a s milým či milou romanticky vnímat západ slunce. Srdce nám mohou rozbušit i jiné, mnohem dramatičtější, ale zároveň ještě bezpečné aktivity. Rafting na jen mírně divoké vodě mezi ně rozhodně patří. Pokud máte strach z nedostatku vlastních zkušeností, můžeme zodpovědně říci, že rozhodně není na místě. Průvodci, kteří s vámi pojedou jsou mistři svého oboru. A navíc jsou zábavní, takže se rozhodně nudit nebudete. Jste-li na dovolené poblíž města Alanya, výlety či výlet na raftu

 

Zkušenosti pro nezkušené

Rafting je záležitostí na značnou část dne, takže si na něj ve svém harmonogramu celý den vyčleňte. Nebudete litovat. Samozřejmou součástí vybavení, kterého se vám dostane, je nejen plovací vesta, ale i přilba. Vypadá to možná drsně, ale jde jen o povinnost a preventivní opatření. Je to stejné jako přilba na kole. Ti, kdo to s cyklistikou myslí vážně ji nosí denně, ale do hlavy se při jízdě nepraští v podstatě nikdy. Zároveň se vám dostane základního školení jak se raft chová, nicméně stejně směr i rychlost udává kormidelník, který je zároveň průvodcem a znalcem řeky. Ví, kde nabírá spád, kde je možné zvolnit a kde se řeka různě stáčí.

 

Arnold Schwarzenegger ve své knižní autobiografii Total Recall zdůrazňuje, že základem úspěchu je neustálé opakování. Jako mnohonásobný mistr v kulturistice, jež jednotlivé cviky a pózy cvičil takzvaně„do zblbnutí“ bezesporu ví, co říká. A s průvodcem na raftu je to stejné. Svůj úsek řeky zná naprosto dokonale, a to co se začátečníkovi může zdát dramatické a zvýší mu puls i tlak, on zvládá s klidem, přehledem a ještě poradí ostatním. Takže se nebojte vlastní nezkušenosti. Jiní mají zkušeností nadbytek.

 

Národní park Köprülü

Köprülü je nejen název kaňonu, ale zároveň národní park, což učiní zážitek ještě zajímavější a intenzivnější. V Turecku stejně jako v Česku platí, že titul národní park dostane jen skutečně zajímavá a unikátní příroda. Aby ji bylo možno vyhlásit za velkoplošné chráněné území, musí být v ní co chránit a návrh musí projít složitým schvalovacím procesem. Národní park Köprülü je proto příslibem nepoškozené přírody. A nebojte se. Rafting v Köprülü není žádná divočina a vy budete mít čas se rozhlédnout kolem sebe a pokochat se..Lidově řečeno, v Köprülü je skutečně co chránit a na co se dívat Už proto, žeSvětový svaz ochrany přírody (IUCN) „odklepl“ Köprülü mezinárodní statut národního parku. Samotný kaňon je 400 metrů hluboký, což i v těch nejparnějších dnech zajišťuje stín. Voda k tomu přidává příjemnou vzdušnou vlhkost. Délka samotného kaňonu je 14 km.

 

V parku se nacházejí restaurace dodávající na stůl místní ryby, zvlášť oblíbení jsou čerství pstruzi. Takže i z hlediska gurmánského byste měli být připraveni na unikátní zážitek. Pokud máte zkušenost s rybou na talíři jen jednou za rok na Vánoce, tak tentokrát byste rozhodně měli udělat výjimku, protože jak sami uvidíte, voda je křišťálově čistá a ryby v ní žijící mají nezvykle jemnou chuť.

 

Výlety z Alanye nabízejí řadu zážitků, od pohodových po akční. A je lépe něco zažít, než doma litovat, že jste mohli, ale včas se nerozhodli. Pravidlo zážitků je totiž neúprosné. Nikdy nevíte, kdy se vám znova naskytne podobná příležitost, takže kdy jindy, než teď. A navíc na raftu získáte zkušenosti, které se pak na některé z dalších dovolených v budoucnu mohou hodit. Už nebudete neotrkaný začátečník, naopak budete vědět „která bije“ a klidně i novým „zajícům“ poradíte.

Na hodnotícím serveru Tripadvisor shrnul jeden z účastníků raftingu celou akci slovy: „Bylo to úžasné a je mi jasné, že se tady budu muset vrátit.“ K tomu není co dodat, neboť vše podstatné shrnul do jedné věty.

Martin Šujan

Martin Šujan

Mou obrovskou vášní jsou počítačové hry, které hraji odmala a občas je i recenzuji v některých online herních magazínech. Netrávím čas ale jen přilepený u monitoru. Dělám dobrovolného hasiče a aktivně sportuji, baví mě i stanování ve volné přírodě. Tenhle blog je pro mě příležitostí rozepsat se o věcech, které mě zajímají, a třeba i něco změnit.