Pronájem bytu v Olomouci
Pokud sháníte pronájem bytu v Olomouci, ve vašem životě se dějí nejspíš velké změny. Každý zásadní životní milník, jakým jistě změna bydlení je, je praktické si pečlivě promyslet. Pokud máte úspory a stálý příjem, můžete zkusit dosáhnout na hypotéku a koupit vlastní nemovitost. Dnešní problematická doba však nahrává více bydlení v pronájmu. Ani to se však neobejde bez menšího počátečního vkladu.
Pronájem bytu v Olomouci? Víme, jak na to!
Olomouc je nádherným univerzitním městem s bohatou historií. Prestižní obory Univerzity Palackého Olomouc lákají studenty z celé republiky. Nabídka pronájmů je v tomto městě proto opravdu zajímavá. Jak vybrat ten nejlepší?
Pronájem přímo od vlastníka nebo raději s realitkou?
Realitní kancelář zajistí majiteli i pronajímateli kompletní právní servis, prohlídky nemovitosti a její následné předání budoucímu uživateli. Nevýhodou využití tohoto servisu je jeho relativně vysoká cena – provize realitní kanceláře. Více než 300 ověřených RK sdružuje Asociace realitních kanceláří ČR.
U přímého pronájmu od majitele nemovitosti se žádné poplatky za zprostředkování neplatí. Než uzavřete smlouvu, je dobré si zjistit, jestli není majitel nemovitosti ve finančních problémech. Aby se nestalo, že nemovitost půjde do dražby nebo vás bude navštěvovat exekutor kvůli dluhům majitele nemovitosti.
V poslední době na funguje na trhu s nemovitostmi i nová služba – správcovství pronajímaných nemovitostí. Společnosti, které se správcovstvím zabývají, se mimo získání nájemníka starají také o další služby spojené s pronajímáním nemovitostí, kterými mohou být opravy, úklid, výmalba a další. Některé z nich slibují stálou obsazenost nemovitosti i stálý příjem nájemného v případě neobsazeného bytu, případně neplacení nájemného.
Nájemník versus podnájemník
V tomto rozdílu nemá mnoho lidí jasno. Vysvětlení je ale velmi jednoduché:
- Nájemník je ve smluvním vztahu přímo s majitelem dané nemovitosti.
- Podnájemník uzavírá smluvní vztah s nájemníkem, nikoliv s majitelem. U některých smluv najdete podmínku, že nemovitost nesmí být již dále nájemníkem podnajímaná další osobě.
Dobrá smlouva je základ
Smlouva je jedním z nejdůležitějších momentů při pronajímání nemovitosti. Nenechávejte nic náhodě a nespokojte se se vzorem smlouvy na webu! Nikdo vám totiž nezaručí, že smlouva, i když visí na webových stránkách, je právně platná. Nemusí být aktuální a může se stát, že již neodpovídá platné právní normě. Hlavní slovo ohledně nájemní smlouvy má Občanský zákoník a jeho platné znění. Kvalitní nájemní smlouvu vám dodá advokátní nebo notářská kancelář.
Co by nemělo ve smlouvě chybět?
- období, na jaké je nemovitost pronajímána
- termín, od kdy bude nemovitost k dispozici nájemníkovi
- co vše k nemovitosti náleží a bude nájemníkovi předáno k užívání
- výpočet nájemného, záloh na energie, všechny poplatky
- způsob a frekvence vyúčtování záloh
- výpovědní lhůta a podmínky výpovědi
Smlouva naopak nesmí podle Občanského zákoníku zakazovat:
Majitelé nemovitostí často nechtějí nájemníky s dětmi nebo domácími mazlíčky. Občanský zákoník jim to však neumožňuje uvádět do smlouvy. Podobně je to také s nahlášením trvalého pobytu. Pro jeho získání stačí nájemníkovi pouze platná nájemní smlouva.
Předávací protokol
Předávací protokol patří mezi důležité dokumenty při předávání nemovitosti. Neměly by v něm chybět tyto náležitosti:
- počet předaných klíčů
- počáteční stavy měřičů energií
- rozpis jednotlivých kusů nábytku
- aktuální fotodokumentace samotného bytu
- fotodokumentace zařízení bytu
Než si byt pronajmete, nebojte se vyzkoušet jeho zařízení. Skryté vady, zastaralé rozvody nebo kapající bojler mohou v budoucnosti způsobit mnoho nepříjemných problémů. Jaká rizika vás mohou překvapit?
Budeme rádi, pokud nám v komentu svěříte své dobré i špatné zkušenosti při hledání nového bydlení. Stali jste se obětí podvodníka s nemovitostmi? Je podle vás opravdu lepší vyhořet, než se stěhovat?