Přehozy na postel a sedací soupravy pomáhají vytvářet celkový dojem pokoje. Několik tipů, jak využít jejich potenciál

21.07.2021
0 Comments

Přehozy na postel a sedací soupravy umí podtrhnout dojem z pokoje a dodat mu na zvláštnosti.  Staršímu kusu nábytku zase dodají nové vzezření. Zároveň jsou i velmi praktickým doplňkem do domácnosti. Nemusí totiž sloužit jen jako estetická dekorace nebo ochrana proti ušpinění. Jejich použití je širší.  

U přehozů na postele a sedací soupravy na rozměrech záleží 

Při výběru jakéhokoliv přehozu jsou rozměry úplně to nejdůležitější.  A tak je nutné, než se začne s výběrem, měřit a zase měřit. 

U přehozů na postel je důležité vědět rozměry lůžka, na které jej chcete použít. A také to, zda má látka zakrývat jen vrchní část nebo je naopak žádoucí, aby okraje přes lůžko přesahovaly a jak daleko. 

  • V případě jednolůžka jsou většinou standardní rozměry přehozu 150 x 200, popřípadě 150 x 220 nebo 160 x 220 cm při prodloužené délce. Pokud by se měla látka dotýkat země, je dobré zvolit velikost na dvoulůžko – tedy 220 x 220. 
  • Míry pro dvojlůžko jsou většinou už zmíněných 220 x 220, 240 x 240 nebo 220 x 240. Větší rozměry se dají sehnat těžko a většinou jsou dělány přímo na míru. Vzhledem k velikosti se mohou zdát pro každodenní použití i docela nepraktické. 
  • V případě atypické postele platí to, že látka by měla být alespoň o 20 cm delší  než lůžko. 

U přehozů na sedací soupravy pravidlo měření platí také. Měřit a zase měřit. Vzhledem k tomu, že většina sedacích souprav ma rozdílné rozměry, není dobré tento krok přeskočit. Hrozí  nebezpečí, že nákup skončí velkým fiaskem v podobě nepadnoucího přehozu. Velmi zajímavou alternativou jsou elastické přehozy, které sedačku obejmou a neklouzají z ní. 

Přehoz může mít mnoho možností použití

Základním účelem přehozu je skrýt prostěradlo a přikrývku na posteli ,nebo ochránit sedací soupravu před ušpiněním. Zároveň plní i důležitou estetickou a dekorativní funkci. S tím je potřeba při nákupu počítat a vybírat tak, aby se do místnosti přehoz hodil.

  • Skvělé jsou pro starší a okoukané gauče a sedačky, kterým  dokáží dát nový vzhled a úplně změnit ráz místnosti.
  • Přehoz jde také velmi dobře využít při nedělní poobědové seanci jako rychle dostupná deka.
  •  Za horkých dní a ještě teplejších nocí zastoupí i letní peřinu. 

U přehozů na sedací soupravy je potřeba hlavně odolnost 

Sedačka je často místem,  na kterém se stráví hodně času. Materiál by měl být tedy nejen odolný, ale i příjemný na posezení a neklouzat. Zvlášť oblíbené jsou látky z plyše, mikrokrovlákna a fleecu. Plyš vyniká odolností a životností. Jde prát bez problémů na 40 stupňů Celsia, což je  v případě umístění na sedačce docela užitečné. Zbylé dvě látky jsou zase příjemné na dotek a jejich hřejivý potenciál se v zimě velmi ocení. 

Dekorační látky, satén nebo bavlna. Přehozy na postel nabízejí krásu i praktičnost.

U přehozů na postel hraje prim materiál a barva. Jejich úkoly jsou většinou dva. Ochránit ložní povlečení a zároveň být dekorativním prvkem místnosti. Stačí vybrat materiál a vzor. Satén ocení lidé, kteří milují eleganci. V létě přijde vhod jeho chladivý dotek. Romantické povahy se určitě zastaví u jemných vzorů dekorační látek. Šedivé dny rozzáří přehozy, které jsou dělané technikou patchworku

Pokud si člověk zvykl během dne si na chvíli lehnout do postele, zakrytí lůžkovin přehozem je vítané. Není totiž potřeba mít obavy o zašpinění povlečení. Přehozy z přírodních materiálů jako je bavlna nebo len poskytnou příjemný pocit i ve spánku. Dobře se perou, drží tvar a hezky vypadají. 

Přehozy na postel nejsou jen  zvyk, který známe ze svátečního pokoje prababiček. I v moderním domově najdou široké uplatnění. Používáte je také? 

Martin Šujan

Martin Šujan

Mou obrovskou vášní jsou počítačové hry, které hraji odmala a občas je i recenzuji v některých online herních magazínech. Netrávím čas ale jen přilepený u monitoru. Dělám dobrovolného hasiče a aktivně sportuji, baví mě i stanování ve volné přírodě. Tenhle blog je pro mě příležitostí rozepsat se o věcech, které mě zajímají, a třeba i něco změnit.