LED zářivky ušetří energii i peníze. Navíc vydrží 25x déle než klasické žárovky

03.06.2021
0 Comments

„Budiž světlo“ řekl bůh – sám by byl ale překvapen, jaké možnosti mají LED zářivky. Oproti běžným žárovkám se LED žárovky pyšní až o 85 % nižší spotřebou energie, vydrží o čtvrtinu déle svítit a jsou odolnější vůči častému rozsvícení a zhasínání. Jedná se jen malý výčet pozitiv, které nabízí a k tomu jako bonus mají jasnější světlo, takže opravdu dobře vidíte. Ještě váháte?

Co je vlastně LED zářivka? Jde o světelnou trubici osazenou LED diodami, které svítí pouze v zářivkovém tělese napojeném na elektřinu. Výhody LED technologií jsou nesporné. Průlomový vynález Thomase Alvy Adisona či Nikoly Tesly – klasická žárovka – během desítek let zaznamenala dlouhou cestu. Většina domácností už běžné žárovky nevyužívá, ale šetří svoji kapsu i životní prostředí právě díky kvalitním LEDzářivkám. Předností, proč si vzvolit právě mezi nimi svého favorita je ještě víc:

 1. Vyšší účinnost a energetická třída A
 2. Velmi rychlý náběh na plný výkon zářivky – nemusíte se tedy bát, že budete na plné rozzáření čekat.
 3. Tichý provoz – vůbec o nich nevíte.
 4. Žádné UV ani infračervené záření, které by mohlo poškodit zrak.
 5. Nabízejí výběr z různých barevných kombinací bez použití filtrů. Vybírat je možné mezi teplou bílou, denní nebo studenou bílou. Výhodou je také čirý kryt, který propouští maximum světla nebo mléčný kryt, který ocení zájemci o příjemnější světlo a menší oslnivost.
 6. Výběr z řady variant a designů.
 7. Neobsahují rtuť ani další látky, které by zatěžovaly životní prostředí a lze je po použití recyklovat.
 8. Vysoká bezpečnost, jejich povrch se totiž nezahřívá, nehrozí tedy zahoření ani popálení při dotyku.

Nebojte se slova zářivka – znamená, že získáte dostatek světla doma i v kanceláři

LED zářivky nacházejí svoje využití v komerčních prostorách, domácnostech ale také v dílnách a velkých výrobních komplexech. V každém z těchto případů budou podmínky jiné a je potřeba podle toho volit správný druh LED zářivky. Liší se svítivostí, ale také velikostí, designem i různým závitem. Kancelářské prostory využívají intenzivní světlo LED zářivek a vybírají se především podle počtu trubic tak, aby lidé v místnosti měli všichni dostatek světla a to celý den. Právě v těchto prostorách totiž mnohdy běžná žárovka ani denní světlo nestačí. Podobně důležitý je dostatek světla také v prostorách kuchyní, kde si bez LED zářivky už hospodyňky nedovedou představit přípravu jídla a vaření. Tam je především důležité umístit svítidlo se zářivkou tak, aby si kuchař při přípravě pokrmu nestínil.

Důležité je také osvětlení různých technických prostor jako jsou garáže, dílny, nebo sklepy. Možná to někoho překvapí, ale tady nejde pouze o to vybrat dostatečně silné světlo, při kterém se bude dobře pracovat, ale je potřeba myslet také na to, aby bylo dobře zakryté. Právě v těchto prostorách se totiž často velmi práší, a to by mohlo snížit nejen intenzitu světla, ale také životnost vaší LED zářivky. Nejvyšší stupeň ochrany pak mají speciální svítidla v chemických provozech, halách nebo skladech.

LED zářivky se vyrábějí v různých typech. Nejběžnějších je těchto osm kategorií:

 • T8 LED trubice
 • T5 LED trubice
 • Samsung LED trubice
 • T8 LED potravinářské trubice
 • Zvýhodněné balení LED Trubic
 • Slim hranolová svítidla
 • Super Bright
 • Držáky na trubice

Zbývá už jen poslední rada – je těžké LED zářivku amatérsky zapojit?

LEDzářivky se vyrábějí s různým druhem zapojení, je tedy potřeba zjistit, jakou máte právě vy doma, než půjdete kupovat novou. Potom už je ale u každé přiložené vlastní schéma, které navede každého ke správnému napojení.

Pokud tápete ve správném výběru, montáži, nebo máte další otázky, nebojte se obrátit tam, kde je nabídka široká a kde vám opravdu pomohou bez toho, aby doporučovali pouze jednu značku. Obraťte se na odborníky.

Martin Šujan

Martin Šujan

Mou obrovskou vášní jsou počítačové hry, které hraji odmala a občas je i recenzuji v některých online herních magazínech. Netrávím čas ale jen přilepený u monitoru. Dělám dobrovolného hasiče a aktivně sportuji, baví mě i stanování ve volné přírodě. Tenhle blog je pro mě příležitostí rozepsat se o věcech, které mě zajímají, a třeba i něco změnit.