Jak vybrat nejlepší teambuilding aktivity pro vaši firmu

22.05.2023
0 Comments

V posledních letech stále více firem poskytuje svým zaměstnancům teambuilding aktivity. Poněkud paradoxně k tomuto rozmachu přispěla covidová pandemie. Prokázala sice, že home office může být fajn, ale skutečný týmový duch během něho často upadá – a s ním i příležitost ke zvýšení produktivity a efektivity. V konečném důsledku může nedostatek týmového ducha a identifikace s firmou vést k významnému problému.

Jak se říká – všechno zlé je pro něco dobré, alespoň je definitivně potvrzeno, že bez kooperace v pracovním kolektivu jde všechno hůř. Jak zařídit, aby spolu zaměstnanci pracovali dobře a rádi?

Přivítejme další neologismus z angličtiny – teambuilding

V doslovném překladu znamená “budování týmu” a má za cíl spojit malé skupiny, které spolu přicházejí do přímého kontaktu, takovým způsobem, aby mohly dosáhnout společného cíle sdílením odpovědnosti. Postranním motivem je zlepšení komunikace a odstranění nesrovnalostí uvnitř týmu. 

V definici to zní jednoduše, ale uvést ji do praxe, aby se zúčastnění necítili trapně a navíc je to bavilo, je docela věda. Právě proto však funguje. 

Jak se nejlépe stmelit

Asi objevíme Ameriku, když prohlásíme, že týmového ducha posilují nejvíce společné úspěchy. Ideální je, když je jsou to ty pracovní, ale ve světě byznysu všechny dny růžové nejsou. A tak je dobré úspěch nasimulovat, respektive zažít ho někde jinde. Proto jsou oblíbenými akcemi venkovní tréninky, kde proti sobě týmy soupeří při společném řešení úkolů nebo zdolávání překážek. Více intelektuálně založené kolektivy pomáhají dostat na společnou vlnu různé indoorové vědomostní soutěže typu Riskuj. 

Velmi důležité je, aby se do této týmové práce zapojili i nadřízení. Tímto způsobem se hierarchie na krátkou dobu vypnou a snáze se sníží počáteční rezervovanost. V rámci vztahů na pracovišti je postoj k šéfům a naopak jeho interakce s podřízenými zvláštní kapitola, a je zásadní, aby si všichni uvědomili, že šéf je s nimi na jedné lodi. 

Víc než odpolední pivo

Člověk je tvor společenský řadu neformálních kontaktů zvládne i bez profesionální intervence. Kolikrát si jdou kolegové z práce někam “sednout” na kávu či oblíbené české pivo nebo chodí pravidelně hrát třeba volejbal. Na míru šité teambuilding aktivity ale nejsou jen dalším zdrojem zábavy a relaxu, i když ty také poskytují.  Umožňují vytvořit jakousi kancelář v mikrokosmu. 

Ve skupině chce každý přispět k úspěchu, přestože to všichni berou s nadhledem, (je to jen hra),  existuje zde implicitní tlak; nikdo nechce být vinen, pokud skupina prohraje. Zajímavé je především rozložení rolí: kdo se hlásí jako dobrovolník, kdo zůstává v pozadí, kdo je poslíček, kdo selhává ve stresu a kdo tahá uhlíky z ohně? Postavy a chování jsou zde zobrazeny tak, jak jsou v práci. Pokud jsou členové týmu příliš odlišní, nastává problém, pokud jsou si příliš podobní, nedokážou si poradit s různorodými výzvami. Proto má nakonec navrch ten tým, který nejlépe kombinuje všechny tyto protiklady – úplně stejně jako v reálném životě. 

Konkurz na povýšení

Některé typy her v personálním rozvoji primárně slouží v personálním rozvoji nejen k prověření týmových schopností, ale i vůdčích kvalit zaměstnanců. Snadno lze vygenerovat konfliktní situace, které je třeba zvládnout. Kdo převezme žezlo a kdo se skrývá v pozadí? To poskytuje informace o schopnosti vést tým v každodenní práci, a pro manažera tip, koho povýšit. 

Jaké jsou nejlepší teambuildingové aktivity pro konkrétní firmu záleží na charakteru podnikání a stávající situaci. Profesionální agentury dovedou svou nabídku vždy přizpůsobit. 

Jaké problémy ve vzájemné spolupráci zaměstnanců pozorujete?

Martin Šujan

Martin Šujan

Mou obrovskou vášní jsou počítačové hry, které hraji odmala a občas je i recenzuji v některých online herních magazínech. Netrávím čas ale jen přilepený u monitoru. Dělám dobrovolného hasiče a aktivně sportuji, baví mě i stanování ve volné přírodě. Tenhle blog je pro mě příležitostí rozepsat se o věcech, které mě zajímají, a třeba i něco změnit.