Chcete si dopřát kvalitní červené víno? Rádi vám pomůžeme s jeho výběrem!

08.06.2021
0 Comments

Vybrat skutečně kvalitní červené víno, které byste si vychutnali, nemusí být nijak zvlášť těžké. Vyžaduje to však alespoň elementární znalosti. Takové, které si dokáže osvojit každý, dokonce i jen příležitostný konzument. Tedy většinou. Najdou se samozřejmě výjimky, ale k těm vy jistě nepatříte. Ukážeme vám, podle jakých kritérií vybrat láhev červeného vína v kvalitě, která neurazí ani znalce, natož pak běžného člověka bez větších zkušeností. Řekneme si také, jak je to se zdravotními benefity spojenými s pitím tohoto lahodného moku. To pro případ, že byste si nějakou tu skleničku chtěli dopřát trochu častěji. Můžeme začít?

Kvalitní červené víno koupíte i v supermarketu

Červené víno vysoké kvality, kterým můžete bez obav pohostit i nejlepší přátele, lze s trochou štěstí pořídit třeba i v supermarketu. Není to sice pravidlem, ale řada běžných obchodů s potravinami skutečně nabízí zboží velmi solidní úrovně. Než si řekneme něco o základních kritériích, jimiž byste se při výběru měli řídit, zmíníme jednu věc, která je pro obchodní řetězce poměrně typická. Velice často se setkáte s tím, že ta nejlepší vína jsou vyskládána v nejvyšších regálech, zatímco ta nejméně kvalitní najdete zpravidla úplně dole. Někde uprostřed, nejčastěji v úrovni očí, bývají vystaveny takové druhy a značky, které se vyznačují nejzajímavějším poměrem mezi cenou a kvalitou. Jde o marketingový tah, který vás vlastně vybízí ke koupi solidního zboží za přijatelnou cenu. Jestliže se pro nějakou lahev vydáte právě do supermarketu, může vám to dokonce posloužit jako určité vodítko, abyste „nesáhli úplně vedle“.

Prvotřídní zboží hledejte u specialistů!

Pravidelných konzumentů vína v České republice rok od roku přibývá a rozšiřují se u nás dokonce i plochy vinic. Nabízen je stále širší sortiment vín jak z tuzemské produkce, tak i ze zahraničí. Na zvýšenou poptávku reagují nejen velké řetězce, ale především úzce specializované prodejny a e-shopy, které se zaměřují na prodej vysoce kvalitních značek. Chcete-li koupit lahev s prvotřídním obsahem, měli byste vždy zamířit právě tam. V nějakém specializovaném obchodě obvykle najdete to nejlepší, co je na trhu k dostání. A nejen to. Dokud si nebudete jistí svými znalostmi a zkušenostmi, můžete se spolehnout, že vám na takovém místě zpravidla co nejlépe poradí.

Co nesmí na lahvi chybět?

Konečně se dostáváme k tomu, jak by měl výběr vína zhruba vypadat. Že to nemusí být úplně snadné, je zřejmé už z toho, kolik rozmanitých druhů se na světě pěstuje. Například letošní soutěžní výstavy nazvané Vinařské Litoměřice se zúčastnilo 114 vinařství s více než šesti sty vzorky ze své produkce. V soutěži se pochopitelně neobjevilo jen červené, ale samozřejmě také vína bílá a růžová. A jakých informací vyznačených na lahvi byste si měli všímat především? Za důležité jsou považovány zejména tyto údaje:

  • Odrůda – musí být uvedena na každé etiketě. Máte právo vědět, zda budete pít Pinot Noir, Cabernet Sauvignon nebo třeba Merlot. Přestože k nejlepším vínům většinou patří ta „jednodruhová“, existuje celá řada značek vyrobených ze dvou či tří odrůd, jejichž kvalita je mimořádná.
  • Původ – je dalším z nezbytných údajů. Na etiketě musí být vyznačeno, odkud nápoj pochází. Někdo si potrpí na druhy francouzské či italské, jiný dává přednost domácí produkci. Nejde přitom jen o zemi původu, ale také o konkrétní lokalitu, ve které réva vyrostla.
  • Obsah alkoholu – by vás měl rovněž zajímat. Červené je vyráběno s obsahem alkoholu zhruba od deseti do patnácti procent. Jak silný nápoj chcete, záleží čistě na vašich preferencích.
  • Ročník – je u dobrých vín vyznačen vždy. Rok, kdy byly hrozny sklizeny, vám může o kvalitě dosti napovědět. Tento údaj je také nejčastěji brán v úvahu v okamžiku, kdy vybíráte víno k archivaci. Některá jsou k uskladnění vhodnější, jiná je lepší vypít poměrně brzy.
  • Řada – je údajem, z něhož se můžete dozvědět, zda se jedná o produkt prémiové kvality nebo o výrobek více méně standardní.

Zajímat by vás měla také barva a čistota

Již zmiňovaný ročník je skutečně údajem, který může mít zajímavou vypovídací hodnotu. Jde o to, že pokaždé se může dařit jiným odrůdám. Některý rok se urodí skvělé červené, jiný je ve znamení kvalitních bílých vín. Kromě toho vám o vlastnosti moku dosti napoví i jeho barva a čistota. Když otevřete láhev červeného a nalejete si do sklenice, tekutina musí být čistá, zcela bez zákalu. Zákal je totiž obvykle znamením přítomnosti nežádoucích mikroorganismů, což kvalitu nápoje určitě snižuje. Je-li řeč o barvě, červené může mít několik odstínů. Světle rubínovou počínaje a temně rudou konče. Spatříte-li oranžové tóny, jde nejspíše o víno starší. Tmavě fialová dává tušit, že jste si koupili mladší víno.

Jak je to s přínosem pro zdraví?

Víno, ať už červené nebo bílé, pijeme především proto, že nám chutná. O zdravotních benefitech uvažujeme spíše okrajově. O přínosech a případných rizicích pravidelné konzumace tohoto moku toho už přitom bylo napsáno více než dost. Faktem je, že názory odborníků se ne vždy shodují. Pomineme-li nadměrné pití, většinou je červené víno považováno za prospěšné. Z nejnovějších výzkumů například vyplývá, že 2 – 4 dcl denně mohou mužům s diabetem, kteří obvykle trpí poruchami erekce, s jejich nepříjemným problémem výrazně pomoci. Zajímavé, že?

Máte s vínem nějaké zkušenosti? Anebo jste naprostými laiky, kteří v životě nekoupili jedinou láhev, případně nevypili ani skleničku?

Martin Šujan

Martin Šujan

Mou obrovskou vášní jsou počítačové hry, které hraji odmala a občas je i recenzuji v některých online herních magazínech. Netrávím čas ale jen přilepený u monitoru. Dělám dobrovolného hasiče a aktivně sportuji, baví mě i stanování ve volné přírodě. Tenhle blog je pro mě příležitostí rozepsat se o věcech, které mě zajímají, a třeba i něco změnit.